NOVI GLAS

Sindikalci zadovoljni kolektivnim ugovorom – Marić: Minić pokazao državničko ponašanje

Predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić rekao je da je Posebni kolektivni ugovor za radnike u javnim službama potpisan zahvaljujući premijeru Srpske Savi Miniću koji je, kao je naglasio, pokazao državničko ponašanje.

Marić je novinarima u Banjaluci nakon potpisivanja Posebnog kolektivnog ugovora sa Vladom Srpske izjavio da će se ovaj dokument primjenjivti u trideset jednoj javnoj službi sa više od 6.500 zaposlenih.

“Veoma je značajno što će ugovorom sedam ustanova socijalne zaštite, čiji osnivač je Vlada Republike Srpske, biti riješena goruća pitanja u vezi sa njihovim primanjima”, rekao je Marić.

Marić je podsjetio da su to ljudi koji rade ustanovama kao što je Dom za djecu i omladinu ometenu u razvoju “Čirkin polje” u Prijedoru, zatim Dom za lica sa invaliditetom u Višegradu koji brine o ženskoj djeci, kao i domovi penzionera u Doboju, Banjaluci, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Derventi.

On je naglasio da ljudi u tim ustanovama rade jedan od najhumanijih poslova jer brinu o ljudima koji su na trajnom smještaju kod njih, a imali su najniže plate u Republici Srpskoj.

“Kroz ovaj kolektivni ugovor smo omogućili da se njihova primanja uvećaju i za 30 odsto, što će znatno uticati na njihov položaj i status”, rekao je Marić.

On je istakao da je to posebno važno imajući u vidu da je u svim zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite ionako deficitaran medicinski kadar i kadar njegovatelja koji brinu o tim ljudima.

Marić se nada i da će u narednom periodu biti zaključen ugovor i za organe uprave i na taj način biti uređena oblast za 36.000 zaposlenih radnika.

 

(srna)

POSTANIMO PRIJATELJI