NOVI GLAS

Evropska šapionka Sara Ćirković: “Cilj je medalja na Olimpijskim igrama”

Mnogo mi je drago što sam ponovo donijela zlatnu medalju za Srbiju i Republiku Srpsku te uspjela da obradujem sve ljude koji nas prate i podržavaju. Čini me ponosnom to što mogu našu naciju učiniti srećnom. Želim da osvojim olimpijsku medalju i sigurna sam da ću uspjeti u tome.

Izjavila je u intervjuu za “Glas Srpske” bokserka iz Bratunca Sara Ćirković koja je osvajanjem zlatne medalje na Evropskom prvenstvu za takmičare do 22 godine upotpunila kolekciju odličja sa velikih takmičenja.

Jednoglasnom odlukom sudija bila je bolja od Ruskinje Julijane Savro u finalnom meču kategorije do 54 kilograma, koja je bila favorit, jer je vlasnica zlata sa Svjetskog prvenstva za mlade. Samo Sara i njen trener Mirko Ždralo znaju koliko su truda uložili da bi iskovali novo zlato.

– Dugo smo se pripremali i uvijek je potrebno mnogo rada da bi bila osvojena medalja na velikom takmičenju poput Evropskog prvenstva. Išli smo sa tim ciljem, jer uvijek želim osvojiti najsjajnije odličje, ali svaki dan radim na tome da to bude realnost, a ne samo želja. Prva sam godina među seniorkama i kada sam završila omladinski dio svoje karijere zajedno sa trenerom sam se dogovorila da krećemo ispočetka, da na neki način zaboravimo sve što je postignuto u mlađim uzrastima i da počinje moja nova karijera. Ne dozvoljavam sebi da potcijenim nikoga, a svakako tu je mnogo bokserki koje imaju velike seniorske rezultate do kojih tek treba da dođem, ali znam da hoću – navela je Ćirkovićeva.

Aktuelna šampionka svijeta u svom uzrastu kompletirala je medalje, a ranija iskustva bila su od velikog značaja i znala je da može do kraja.

– Nismo sumnjali u to, radili smo mnogo i imali smo veliku vjeru. Nijednu protivnicu nisam potcijenila i u svaki meč sam ušla kao da boksujem protiv olimpijske protivnice. Čak i kada sam u svim mečevima dobila prve dvije runde treću sam boksovala kao da sam ih izgubila. Davala sam sve od sebe, a takav je bio i dogovor sa mojim trenerom, sa mojim timom – dodala je Ćirkovićeva.

Bila je slobodna u prvom kolu, u drugom je pobijedila Njemicu, u polufinalu Irkinju, a u finalu Ruskinju.

– Za prvu borbu mogu reći da je bila najteža. Boksovala sam protiv reprezentativke Njemačke i imala tremu za taj meč više nego za finalni. To je inače tako, pritisak prvog meča je uvijek veliki, a to je ujedno bila i borba za osiguranu medalju. Taj meč sam najbolje odradila, protivnica je išla naprijed i uspijevala sam gotovo svaki njen udarac da eskiviram, da uzvratim udarcem iz kontre “otplešem” meč najbolje što znam – rekla je Ćirkovićeva.

Najveće zasluge za njene medalje ima trener Mirko Ždralo koji dobro zna koliko je teško zadržati kontinuitet.

– Uzimajući u obzir da nijedna bokserka sa Balkana nije osvojila zlatnu medalju osim Sare, to govori o tome koliki je to rezultat. Kada pogledamo da Sara ima tek 19 godina, onda je ovo još jedan pokazatelj da će njen put biti jako uspješan i od nje očekujem evropske, svjetske i olimpijske medalje. Uslovi i zalaganje Bokserskog saveza Srbije dolaskom Nenada Borovčanina na čelo Saveza daju plodove i rezultate – rekao je Ždralo.

Prema njegovim riječima bilo je psihološkog pritiska pred takmičenje, ali se Ćirkovićeva dobro nosila sa time.

– Uvijek postoji pritisak, mada mislim da je to više odgovornost prema svom radu, svom timu, ljudima koji te bodre i zemlji koju predstavljaš. Kao trener zaista se trudim da psihološki utičem na Saru, kao i na sve naše reprezentativke da ostave sav pritisak po strani i da daju svoj maksimum energije i fokusa na takmičenje – naveo je Ždralo.

Ovaj put na prvenstvo su došli kao favoriti, što ranije nije bio slučaj, tako da je i to bilo jedno novo iskustvo za njih.

– Sara jeste među favoritima uvijek u glavi ljudi koji je vole, koji vjeruju u nju. Naš kompletan tim zna koliko ona vrijedno radi i kakav karakter ima, Saru uvijek vidi kao nekoga ko će biti zlatan. Međutim, ovo je bilo Evropsko prvenstvo do 22 godine, a Sara je tek prva godina seniora sa 19 godina. U konkurenciji su već bokserke sa 22 godine, koje imaju iza sebe seniorske medalje, neke su čak kvalifikovane i na Olimpijske igre, tako da Sara nije bila favorit, ako to gledamo na taj način. Međutim, bila je ubjedljiva u svakom meču, cijelo Evropsko prvenstvo nije izgubila nijednu rundu i zaista svojim sjajnim izdanjem u finalnoj borbi krunisala je ovo takmičenje – zaključio je Ždralo.

Podrška iz Bratunca

Sara je navela da joj je stiglo mnogo čestitki i poruka podrške, jer je prati i podržava mnogo ljudi, a posebno je ponosna na svoj Bratunac.

– Svi ti ljudi koji zajedno sa nama slave uspjehe koje ostvarujem tu su uz mene tokom takmičenja. Kada se ono završi daju mi dodatnu snagu i energiju, čine me jačom i jako sam im zahvalna na tome. Bratunac je mali grad, ali sa mnogo dobrih ljudi koji se uvijek raduju mojim uspjesima. Takođe mnogi se raduju u Zvorniku i Malom Zvorniku, gdje je naš klub i gdje provodim najviše vremena. Tu su članovi našeg kluba, mnogo djece koja treniraju boks, njihovi roditelji, prijatelji, svi se raduju našim uspjesima i podržavaju nas. U Bratuncu me uvijek dočeka bilbord, pozovu nas, naprave doček, ali nemamo uvijek vremena za to pa često stignemo jako kasno. Još pamtim doček koji su mi organizovali u Bratuncu, gdje sam odrasla i gdje volim da se vraćam – istakla je Sara.

 

 

 

(glassrpske)

POSTANIMO PRIJATELJI