NOVI GLAS

“Dan D” – Gradonačelnik Bijeljine danas kreće pješke za Banjaluku : “Nismo stado ovaca i nismo kukavice”

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović danas će, na Dan Svetog Kirila i Metodija, krenuti na, kako ga je nazvao, “Marš časti za ozdravljenje Republike Srpske” od Bijeljine do Banjaluke.

Njegovu jučerašnju objavu na Fejsbuku prenosimo u cjelosti:

MARŠ ČASTI ZA OZDRAVLJENJE REPUBLIKE SRPSKE

Poštovani građani i građanke Bijeljine, narode Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, svi zajedno svjedoci smo jedne veoma teške situacije u našoj zemlji i to na više nivoa.
Kao gradonačelnik Bijeljine na najbolji mogući način mogu posvjedočiti sa kakvim se blokadama i stepenom kriminala i korupcije suočavam u mom gradu i koliko je time funkcionisanje Gradske uprave otežano.
Po dolasku na dužnost gradonačelnika suočio sam se sa brojnim problemima, od neriješenih imovinsko pravnih odnosa, preko brojnih tužbi prema Gradu zbog neisplaćenih dugovanja u prethodnom periodu, registrovanih radova bez projekata i sprovedenih javnih nabavki, otkrivenim milionskim pronevjerama novca u javnim preduzećima, pa sve do neisplaćenih nekoliko plata radnicima.
Hrabro i bez kompromisa sa mojim timom uhvatio sam se u koštac sa svim problemima i započeo borbu protiv kriminala i korupcije. Prvi put u našem gradu neko je javno progovorio o svim koruptivnim radnjama, iste dokumentovao i podnio krivične prijave. Takav pristup radu je jedan od glavnih razloga za brojne blokade i opstrukcije sa kojima se suočavamo već dvije godine.
Opstrukcije sa kojima se Grad Bijeljina suočava jesu skupštinsko prekrajanje budžeta tako da osnovne potrebe grada poput komunalne higijene, asfaltiranja i podrške našim građanima trpe. Drugi značajan vid opstrukcija jeste blokada javnih nabavki, i ovakav stepen blokada nije viđen, ne samo u Bijeljini nego u cijeloj Republici Srpskoj. Najbrutalniji primjeri blokade su upravo za javne nabavke za rasvjetu i dezinsekciju, gdje u prvom slučaju se ugrožava bezbjednost građana, a u drugom slučaju javno zdravlje. Treći nivo blokada je taj da Skupština svojim neizglasavanjem predloženih načelnika odjeljenja i čak dva puta neizglasavanja prijedloga za zamjenika gradonačelnika otvoreno i bez skrupula otežava rad gradonačelnika i funkcionisanje cijele Gradske uprave.
Skupštinske sjednice su se pretvorile u cirkusku pozornicu gdje su glavni akteri oni koji su osuđeni za seksualna zlostavljanja, oni sa kupljenim diplomama, oni koji su bez bazičnog znanja iz oblasti prava i ekonomije a završavali su te fakultete, oni koji su osumnjičeni za milionske pronevjere novca i koji štite korumpirane direktore javnih preduzeća i održavaju ih na funkcijama.
Odbornici „Koalicije pokradimo Bijeljinu“ su kao što svi odlično znate bili inicijator političkog cirkusa zvanog referendum koji se odigrao u našem gradu 19. marta ove godine, samo godinu i po dana prije novih lokalnih izbora. Organizovali su referendum uprkos jasnoj izbornoj volji građana koja je pokazana 2020. godine kada sam izabran za gradonačelnika i 2022. godine kada sam kao kandidat za poslanika imao najveći broj glasova u odnosu na sve ostale kandidate iz svih stranaka u našem gradu. Pakt za referendum je sklopilo čak 16 stranaka i doživeli su politički debakl, sramotu i poniženje. Uprkos tri puta iskazanoj narodnoj volji nastavila se cirkuska predstava i sada je više nego jasno da sa ovim beskrupuloznim ljudima se više ne može.
Borba za raspuštanje Skupštine počinje, ali ne samo ta borba već sam čvrsto odlučio da započnemo i jedan poseban vid borbe za naš grad, za našu djecu, i ne samo za naš grad već i za cijelu Republiku Srpsku.
Dao sam obećanje i to obećanje ću ispuniti, a to je ’’Marš časti za ozdravljenje Republike Srpske’’, na koji ću krenuti simbolično na Dan Svetog Kirila i Metodija, sutra 24. maja, dan uoči Spasovdana.
Sve pojedinosti u vezi sa maršom dobijaćete putem medija i moje zvanične stranice. U marš polazim prvenstveno kao čovjek koji se ne miri sa svim ovim što se dešava ne samo u našem gradu već u cijeloj Republici Srpskoj. Kucnuo je čas da na jedan drugačiji način pokažemo da se ne mirimo, da nismo stado ovaca, da nismo kukavice već da smo ljudi koji traže pravdu i dostojanstven život.
Milorad Dodik je svojevremeno izjavio da ne zna šta našem gradu treba, a toliko je puta u Bijeljini bio. Potrudiću se da sva Ministarstva pojedinačno svakoga dana mog pohoda podsjetim sa tim šta Bijeljini treba, da ukažem na zločine počinjene prema našem gradu i građanima.
Niko nije dužan da bilo kome ljubi stope, da se sa njim slika, smije, pozira, nismo dužni da podržavamo politiku vladajućih struktura, ali ste vi gospodo dužni da republički budžet raspoređujete ka svim gradovima i opštinama proporcionalno broju stanovnika i u skladu sa potrebama. Dužni ste da republički budžet vratite narodu jer njega čini narodni novac.
Na dan dolaska u Banjaluku posjetiću sve i jedno ministarstvo i dostaviti im projekte i spisak potreba Grada Bijeljina.
Ovaj časni hod će biti hod čovjeka koji se više ne može miriti sa nepravdom. Očekivano vrijeme trajanja marša je od 10-14 dana, svaki dan marša imaće svoju posebnu tematiku i nosiće posebne poruke, svaki napravljen korak imaće za cilj ’’tabanje staze’’ na putu promjena. Tokom marša prolaziću kroz različita mjesta, usput ću zastajati, razgovarati sa ljudima, mjesto konačišta biće uglavnom kod različitih domaćina.
Sutra je planirano da časnim hodom prođemo kroz semberska sela, prvi stop će biti u Donjem Dragaljevcu gdje ću iskoristiti priliku da razgovaram sa mještanima i tako Donji Dragaljevac upišem na listu mjesnih zajednica koje sam posjetio. Očekujem da napustim teritoriju Grada Bijeljina na Spasovdan, 25.5.2023. godine i nastavim dalje put Brčkog.
U proteklom periodu mi se veliki broj ljudi javio sa željom da mi se pridruži tokom marša, međutim moram vas zamoliti da to ne radite, tokom marša ne smije biti više od petoro ljudi u grupi kako ne bi bili zaustavljeni zbog ometanja saobraćaja i time bi marš bio osujećen. Svakoga dana mijenjaće se ljudi koji će me pratiti, ali tako da nas bude maksimalno petoro. Objaviću kontakt telefon na koji ćete moći da se prijavite za pridruženje tokom marša, biće formirane grupe i obezbijeđen prevoz svakoga dana do mjesta gdje se ja budem nalazio, ali ponavljam tako da grupa ne smije brojati više od petoro ljudi, u protivnom rizikujemo da marš bude prekinut od strane nadležnih organa što ne smijemo dozvoliti.
Svi koji ne budu učestvovali u samom maršu imaće priliku da mi se pridruže u Banjaluci tokom mirne šetnje koja će imati za cilj da pokaže da nas još uvijek ima hrabrih, ponosnih i spremnih da se bore za svoje ognjište, za svoju djecu, za opstanak.
Za skup u Banjaluci neće biti organizovanog prevoza, sendviča i svega onoga što organizatori nude, želim da taj skup bude spontan i da konačno vidimo koliko nas je koji iskreno želimo promjene, kojima je dosta života u zemlji okovanoj kriminalom i korupcijom, koliko nas ne želi da trpi nepravdu i javašluk, bogaćenje pojedinaca na narodnoj grbači i tlačenje poštenih, vrijednih i pametnih ljudi.
Već dugo smo u mraku i iz tog mraka možemo izaći samo zajedno, ostavljene su nam samo šibice, ali ako svako od nas upali samo jednu šibicu, možemo osvjetlati put u tunelu i možemo pronaći izlaz.
Živi i zdravi mi bili, i vidimo se u Banjaluci”, poručio je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović.

 

 

 

 

NoviGlas

POSTANIMO PRIJATELJI