Dvije ozbiljne i opasne posljedice koje svakako želite izbjeći su toplotni udar i sunčanica. Iako se nekad koriste kao sinonimi, u pitanju su dva različita stanja.
Sunčanica nastaje nakon dužeg izlaganja direktnim sunčevim zracima. Ukoliko nam je glava duže bila izložena sunčevim zracima i toploti, raste i vjerovatnoća da ćemo dobiti sunčanicu. Temperatura glave se povećava zbog izloženosti suncu, pa organizam pokušava da se zaštiti i rashladi. Tijelo šalje hladnu krv u glavu, šire se krvni sudovi mozga i samim tim se povećava njegova zapremina.
Površina koju naš mozak može da zauzima je ograničena i povećavanje zapremine mozga dovodi do problema. Za posljedicu ćemo osjećati simptome koji su slični potresu mozga. Sunčanica neriijetko dovodi do nesvjestice, a u najgorim slučajevima i do komatoznog stanja.
Toplotni udar je sličan sunčanici, pa često miješamo dva stanja. Međutim, toplotni udar ne mora nastati kao posljedica direktnog izlaganju suncu. Toplotni udar može nastati i prilikom izlaganja organizma visokim temperaturama.
Usljed izlaganja tijela visokim temperaturama povećava se i tjelesna temperatura. Za razliku od slučajeva kada tijelo regularno odreaguje na visoke temperature, u situaciji toplotnog udara organizam nije u mogućnosti da svoju tjelesnu temperaturu održi u normalnim granicama. Visoka tjelesna temperatura može dovesti do disfunkcije centralnog nervnog sistema, koja za posljedicu ima delirijum, konvulzije i, u najtežim slučajevima, komu. Ovakvo stanje može dovesti do trajnih oštećenja i neuroloških poremećaja. Organizam se brani sistemski, što može prouzrokovati stanje šoka.
Ukoliko imate bilo koji od ovih simptoma, što pre zatražite ljekarsku pomoć:
- jaka glavobolja
- suva ili crvena koža
- konstantno povećanje tjelesne temperature
- vrtoglavica, nemir, pospanost i povraćanje
- zujanje u ušima, poremećaj vida, pa i nesvjestica
- ubrzan puls, plitko i ubrzano disanje
- povećano znojenje (iako je znojenje jedan od prirodnih načina za izlaženje na kraj sa visokim temperaturama, ukoliko je intenzivnije nego što je normalno, putem znoja se gubi i značajna količina tečnosti)
- malaksalost i grčevi
- žeđ
- slabost
- prestanak znojenja
- pulsiranje u grudima
(mogujatosama)