NOVI GLAS

Bijeljina – NoviGlas vas vodi u Rotari klub (Foto)

Da li ste čuli za Rotari klub? Znate li šta je u pitanju? Ako ste u objašnjavanju pomenuli riječ “masonerija”, “tajno društvo” ili nešto slično tome, moramo vam na samom početku reći da niste u pravu. U pitanju je organizacija koja broji preko 1,2 miliona članova. Izuzetak nije ni Bijeljina. Već osamnaest godina u našem gradu, pod okriljem svjetske Rotari organizacije, djeluje Rotari klub. NoviGlas vam donosi priču o ovom klubu i njegovim članovima – rotarijancima.

Rotarijanci se u Bijeljini okupljaju svakog četvrtka u hotelu “Drina”, a članovi su neki od najuglednijih ljudi u Bijeljini.

Kako bismo provjerili kako funkcionišu i čime se zapravo bave, obratili smo im se i, istina, s lakoćom zakazali sastanak.

Sastanak

Prvo pitanje koje smo postavili Bojanu Jeliću, uglednom stomatologu, ovogodišnjem predsjedniku kluba u Bijeljini bilo je – Šta je to Rotari klub?

“Rotari klub je, prije svega, mjesto davanja i druženja. Prvi Rotari klub u svijetu osnovao je Pol Haris sa trojicom prijatelja 1905. godine u Čikagu. Naziv je dobio po rotiranju predsjednika kluba, koji se mijenja svakih godinu dana, a otuda potiče i njegov simbol – točak. Njegova prvobitna svrha bila je u druženju, ali su oni ubrzo shvatili da svojim udruženim resursima mogu da pomognu lokalnoj zajednici”, započinje za NoviGlas priču Jelić. 

Vijek i još koju godinu kasnije, Rotari ima svrhu po kojoj je postao prepoznatljiv –  pomoć lokalnim zajednicama kroz aktivnosti. Naravno, druženje je i dalje ostalo jedno od glavnih obilježja ovog kluba.

“Funkcionisanje svakog Rotari kluba, pa i našeg bijeljinskog, bazira se na odgovorima na četiri osnovna pitanja – Da li je to istina?; Da li je to fer prema svima kojih se tiče?; Da li će to dovesti do boljih međuljudskih odnosa?; Da li je to korisno za sve? Pozitivan odogovor na ova četiri pitanja je imperativ u našem djelovanju”, pojašnjava Jelić.

Ima li Rotari neku tajnu?

Pitali smo Bojana Jelića i zašto postoji negativan odijum javnosti prema ovom klubu – da li je Rotari na bilo kakav način vezan za masoneriju?

“Ne, apsolutno ne. To su dva toliko različita pojma. Niti je filozofija ista, niti su isti ciljevi, niti ima bilo kakve sličnosti. Mi nismo tajno društvo, naš rad je javan, imena naših članova su na našem vebsajtu. Moguće je da dosta zabune donosi to što i kod nas postoji jedan određen nivo ceremonijalnosti, pa nas ljudi povezuju sa tajnim društvima”.

Ceremonijal

Zapravo, što se tih ceremonijalnosti tiče, u pitanju je nekoliko detalja koji zaista privlače pažnju. Tu je, prije svega, neizbježna značka, koja i predstavlja glavno sredstvo raspoznavanja. Predsjedavajući posjeduje lentu i zvono, a svaki sastanak počinje odzvanjanjem. Ali, tu negdje se ceremonijalnosti završavaju.

Ostatak vremena, primjećujemo, jer je autor sastanku prisustvovao kao gost, protekao je u opuštenoj atmosferi druženja, dogovoranja, predlaganja novih aktivnosti i komentarisanju prethodnih.

Šta to rade Rotarijanci?

Iako su Rotarijanci imali zapaženu ulogu u formiranju humanitarnih organizacija, naročito tokom i nakon Prvog svjetskog rata, svjetsku pažnju su najviše stekli osamdesetih godina prošlog vijeka. Tada su započeli mamutski projekat PolioPlus program, čiji je cilj bio da iskorijene bolest dječije paralize u narednih dvadeset godina.

Cilj nije ostvaren u potpunosti do zacrtanog datuma, ali su uradili jako mnogo na iskorjenjivanju ove opake bolesti, za šta su više puta pohvaljeni od strane UNICEF-a. Globalna organizacija Rotari klubova je za ovaj program dala preko 500 miliona dolara, što zaista nije mala suma.

Rotarijanci u Bijeljini

I naš bijeljinski Rotari klub se vodi primjerima globalnog udruženja. U posljednje vrijeme su imali nekoliko zapaženih akcija na našem prostoru, a posebno su se istakli u pomoći najugroženijima tokom velikih poplava u Semberiji 2014. godine.

“Iako ne želimo da se pretjerano eksponiramo svojim akcijama, mislim da je potrebno da i drugi ljudi vide da se nešto može učiniti, što ih može nagnati da i oni urade nešto slično. Mi smo prije nekoliko mjeseci donirali mamograf bolnici u Loparama, a sva sredstva smo skupili od naših članova, prijateljskih klubova, ali i prijatelja koji su uvidjeli opravdanost naše akcije.”, rekao je Jelić.

Jelić ističe i aktivnosti vezane za bijeljinsku bolnicu.

“U tome su nam pomogli rotarijanci iz Ravene. Kupili smo kolor dopler aparat za snimanje krvnih sudova, a ljekare poslali na edukaciju u Italiju”, kaže za NoviGlas Jelić.

Privilegija muškaraca ?

Iako istorija ravnopravnosti polova u Rotari klubu nije najsjajnija, danas postoje i isključivi klubovi, kao i zajednički. Ženama je omogućeno da postanu članovi kluba tek 1987. godine, i danas su vrlo važan dio globalnog “rotarijanstva”.

Rotari klub Bijeljina je mješoviti klub i žene imaju važno mjesto. Tome u prilog govori i sljedeća činjenica.

“Prethodnica na mom mjestu, Aleksandra Letić, učinila je zaista mnogo za promociju našeg kluba na globalnom nivou”, kaže za NoviGlas Jelić.

Dometi i ambicije

Iako nije lako razumjeti komplikovani mrežu i odnose među Rotari klubovima, prilično je jasno da oni, možda i više nego mnoge druge organizacije, imaju dobre odnose sa uticajnim ljudima iz okruženja, ali i svijeta. Ne treba zanemariti potencijal koji to nosi, iako rotarijanci ne insistiraju na svom uticaju. 

“Jasno je da takve mogućnosti postoje, jer je prije svega riječ o uticajnim ljudima iz svojih oblasti koji nam mogu omogućiti da našoj lokalnoj zajednici pomognema na brojne načine. Međutim, da bismo mogli računati na neku veću pomoć, potrebno je dosta osnažiti naše Rotari klubove, i organizaciono i personalno. Ipak, čini mi se da se na tom polju stvari kreću u pozitivnom smjeru, a dokaz tome je veliko interesovanje mladih za naš klub, što do skoro nije bila karakteristika”, završava za NoviGlas priču Jelić.

Suma sumarum, Rotari klub nije nikakvo tajno društvo, nema veze sa masonima i jednostavno se bavi temama koje svakom pojedincu život mogu učiniti lakšim i boljim. Razvijen i jak Rotari klub, kad se podvuče crta, donosi niz benefita za lokalnu zajednicu.

E pa, Rotarijanci, srećno sa razvojem.

 

NoviGlas

Bijeljina

POSTANIMO PRIJATELJI

Bijeljina

Dokumentarni film : “First cities in history”

POSTANIMO PRIJATELJI

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .